צפו בראיון בו סמנכ”ל השיווק של רייכבך,
מסביר מה זו בנייה מתקדמת?
מה זה אומר? מהם היתרונות וכמה זה יעלה לנו?

 • בפינת הנדל”ן שלנו בניה מתקדמת. מה זה אומר, מה היתרונות וגם כמה זה עולה לנו. איתנו באולפן, תומר פריד יועץ בכיר לבניה מתקדמת, סמנכ”ל שיווק ומכירות ברייכבך בניה בע”מ. תומר, מה זו בעצם בנייה מתקדמת? שם מפוצץ, על שום מה?
  – בעולם הבניה ואני מתמקד כרגע בעולם הבניה הפרטית שבו אנחנו מתעסקים, מתחלק לשני ז’אנרים עיקריים. האחד זו בניה קונבנציונאלית, כולם מכירים, בלוק על בלוק, בטון, טיח חוץ, טיח פנים, בזה נגמר הסיפור. כשאנחנו מדברים על בניה מתקדמת יש פה שלושה רבדים מאוד מיוחדים ביחס לבניה הקונבנציונאלית.
  הרובד הראשון, תפסתית. הדור של ההורים שלנו היה צריך להכנס לבית, לדפוק על הקיר ואם אין בלוק זה לא בית.
  אנחנו בעיצומה של המהפכה, באופן עקרוני הדור של ההורים שלנו שבנו בזמנו לפני 20-30 שנה התחלף בדור חדש. דור של הייטקסטים, חברה צעירים, כל העולם בכף היד שלנו. הם מסתכלים, מתחילים לבדוק על מגרשים, נכנסים ישר לפינטרסט, רואים כל מיני אלמנטים ובתים מדהימים מהעולם. כולם כמובן בנויים בשיטות בנייה מתקדמות.
  הרובד השני, זה הרובד התכנוני. היום עם הקדמה והטכנולוגיה והמחשוב, כל תוכנה יחסית פשוטה לתכנון הבית כבר יכולה לתת למשל מידול אקלימי, ז”א ביחד עם תכנון הבית רואים בכל יום בשנה, בכל רגע נתון איך משפיעה השמש על המבנה.
  האדריכל למעשה לוקח את המידול התרמי שאגב זה לא רק תרמי, זה משטר רוחות כל השנה. היום בכל תוכנת תכנון כזו, לוקח האדריכל את כל המודולים ויודע לתכנן טוב יותר: הצללות, פתחים, כל עולם התכנון בבניה מתקדמת עבר והתקדם בעשרות מונים.
 • מה מאפשר, האדם הסביר שלא מבין מה זה בלוקים, מה זה פלדה, מה מאפשר בסוג החומרים את הקדמה, את ההתאמה לאקלים משתנה, סביבה משתנה?
  – אני תמיד מדמה את עולם הבניה המתקדמת כארגז קוביות לגו, אוסף של אלמנטים מתועשים שאנחנו יכולים לקנות אצל ספקים שונים, חומרים שמיובאים מכל מיני מקומות בעולם או נרכשים ומיוצרים פה בארץ, ולמעשה עם הארגז קוביות לגו הזה, אנחנו בונים לכל בית קומפוזיציה שונה של חומרים.
  השלדי פלדה החליפו את שלד הבטון ולמעשה הבלוק, שהתפקיד שלו בבניין הוא להיות הממלא של החור בין העמודים, הוחלף במגוון אדיר של חומרים וזה היופי של השיטה.
  למעשה, אנחנו יכולים לכל בית ולכל פרויקט להרכיב קומפוזיציה שונה ומתאימה בדיוק לפי צורכי הבית, האקלים, התקציב.
 • כמה דבר כזה עולה, זה יותר זול מבניה מסורתית?
  – אנחנו מידי יום רואים שמבחינת הצעות מחיר אין הרבה שונות, למעט העובדה שבאלמנט של המבנה עצמו והשלד, אנחנו יכולים כתוצאה מכך שאנחנו עובדים עם אלמנטים מתועשים, אותו ארגז קוביות לגו שדיברנו קודם, אנחנו יכולים לעשות Design-to-cost, מאפשרים לנו להיות גמישים לתקציב ולהתאים לפי הנסיבות. היום אנחנו פעילים ב-27 בתים מצפון ועד דרום. הבית הצפוני ביותר שלנו, שהוא למעשה מתחת להר מירון, קו השלג. והפרויקטים הדרומים הם בחצבה.
  יש כמה אלמנטים, הבית בצפון מתחת לקו השלג, קיבל בידוד תרמי עם אופי שמיוחד ותוכנן בדיוק למיקום הגאוגרפי שלו, בערבה אקלים אגרסיבי מאוד ושם קיבלו חתך ומגוון חומרים שונה.
  היום יש לנו פרויקט במרכז, במושב ליד נתב”ג שם אנחנו צריכים לתת מענה אקוסטי, בידוד מרעש.
  זה אחד הדברים היפים בשיטה, שאנחנו יכולים להרכיב בדיוק את ריבוד החומרים שמתאים גם לתקציב, גם למיקום וגם לשימוש המבנה.
 • גם בתוך הבית, אם הקיר קרוב לחזית או לכביש ראשי, חדר הורים שצריך להיות יותר אטום ומבודד.
  – אנחנו נתקלים בזה כל הזמן.
 • זאת דרישה שעולה, הגיוני.
  וזה מאפשר להתאים לצרכים האמיתיים של יושבי הבית.
  – נכון, אגב אחד ההיבטים הנוספים של הבניה המתקדמת, קודם כל דייר הבית היום במרכז. כל הבית נבנה סביבו. דיברנו על נושא האקוסטי, אז כמובן אנחנו יכולים לתת פתרונות מדויקים בנושא האקוסטי, אם זה מחוץ לבית וקרבה לכביש ואם זה בתוך הבית וככה גם לשלוט בתקציב, למשל אין צורך לעשות בידודים אקוסטים מיוחדים בין קיר שמפריד בין שני חדרי שירות, מה שכן אנחנו תמיד נתקלים בדרישה לבודד את חדר ההורים.
 • מבחינת הבטיחות, עמידות בפני רעידות אדמה. בלוק נשמע מאוד יציב ואם כך, פלדה זה חומר מאוד חזק. הוא יותר עמיד בפני רעידות אדמה?
  – כן בהחלט. ההבדל בשלד המבנה, שלד המבנה שנבנה מבטון הוא פריך. כל תזוזה של תנועות אופקיות סודקת אותו עד כדי השבתת המבנה או התמוטטות.
  כל הפלדה בהתאמה לתקנים, מתאימה יותר לתנועות אופקיות והשלד יותר גמיש, בית ברעידות אדמה בבנייה בשלד פלדה תהייה יותר עמידה יותר.
 • זו נחשבת בנייה ירוקה נכון?
  כן, עולם הבניה הירוקה עולם מאוד רחב. של הרבה מאוד פרטים ואלמנטים שכולם מצטרפים יחד לעולם הבניה הירוקה.
  הבניה המתקדמת נכנסת בהרבה רבדים בתוך תחום הבניה הירוקה.

1. כל החומרים שמהם אנחנו בונים, הם ברי מחזור.
2. המבנים שבגלל הבידוד התרמי, הגבוה מאוד שהוא ברירת המחדל בשיטה הזו, הם בתים מאופסי אנרגיה. הוצאות מאוד נמוכות על חימום וקירור. זה בעצם הבידוד התרמי, זה מאפשר לטמפ’ להיות קבועה לאורך זמן. אם אני משווה לבניה קונבנציונלית וזאת השוואה חשובה, ההתנגדות התרמית נמדד באות R, כל בית יודע להמדד באותו רכיב של R. 0.5-0.8 זה בבניה הרגילה.
בבניה המתקדמת 3-4 ויותר. ז”א נוחות השהייה במבנה היא הרבה יותר נוחה וגבוהה. בעולם הבניה הירוקה הפרט הוא שחשוב.
יש הרבה פחות פסולת בבנייה, משך זמן הבניה קצר משמעותית.

 • לבנות בית בבנייה בפלדה, חוסך לו זמן. בוודאי ירוק ומשרת את הסביבה, חיסכון באנרגיה, בידוד תרמי, בידוד ברעש. תקן ישראלי יש?
  – כן, תקן ישראלי. יש מספר תקנים שאנחנו עובדים על פי הם. הראשי זה תקן 1225, 1470 פלדה נושאת או לא נושאת. יחד עם זאת, יש עוד כמה תקנים שמהווים את הסמנים של התכנון מבנים.
 • מתאים רק לבתים פרטיים או גם לבנייה רוויה?
  כל מגדלי מנהטן בנויה כך! שלדי פלדה שנבנו עם כלוב פלדה וצופו בכל מיני אלמנטים מתועשים חוץ ופנים. גם בארץ מתחילים להבנות יותר ויותר מבנים בבנייה רוויה.
  יש כבר בתים למשל בתל אביב ברחוב הירקון, פינת גורדון.
 • כמה שנים בבנייה המתקדמת הזו?
  במנהטן כבר 100 שנה. כאן בתל אביב מול חניון בית הדר, יש מבנה עגול ולמטה יש חנות אופנועים שנבנה בדיוק בשיטה הזו.
  – אורח החיים של המבנים האלה בגלל הפלדה והמבנים המתועשים קל מאוד לתקן ולהחליף.
 • זה מצופה בגבס?
  – כן, גם החומרים האלה עברו כבר כברת דרך מדהימה, מבחוץ יש אלמנטים מתועשים (לוחות, חלונות מסך…) גם עולם הגבס עבר מהפכה מדהימה. יש משפחה ענקית של לוחות גבס.
 • זוג התחתן, חסך כסף ומעוניין לבנות את בית חלומותיו. תן טיפ אחד מה עושים קודם כל, אנשים שלא מבינים. לאן פונים קודם?
  לגבש תקציב. זה הבסיס. התקציב ישפיע איפה יהיה המגרש, מה גודל המגרש, מה רוצים לבנות כגודל המשפחה. מפחיתים את עלות המגרש ורואים מה נשאר לבית. אנחנו יודעים לעשות Design-to-cost, השלב הבא זה האדריכל.
 • הבשורה הכי טובה, אחריי ששילמו למתכנן ולמגרש אתם מקבלים את התקציב ואתם יודעים להתאים ולייצר בית אכן עם התקציב שנשאר. כי באמת אפשר להתאים לתקציב המשתנה.

בשורה מצוינת.

תודה רבה, על הדברים הסופר חשובים האלה וכן שירבו בתים שיבנו בארץ.

מידע מקצועי נוסף
שכתבנו במיוחד בשבילכם:

רייכבך רייכבך בניה מתקדמת - קבלן מפתח - קבלן וילה

כל היתרונות של בניה יבילה

  ענף הבנייה המתפתח ללא הרף אינו זר לשימוש החדשני במכונות ובטכנולוגיה, ומנוף הבנייה הנייד בהחלט אינו יוצא דופן. מנוף נייד משמש בענף הבנייה…
קרא עוד ->
בנייה מתקדמת

מה זה בנייה מתקדמת

טכנולוגיית בנייה מתקדמת היא שימוש בכלים חדשניים, חומרים וטכניקות לשיפור היעילות והפרודוקטיביות באתר העבודה. טכנולוגיות אלו חוללו מהפכה בענף הבנייה בעשורים האחרונים, ואיפשרו לקבלנים…
קרא עוד ->

פרק חתך הגג

פרק חתך הגג התחלנו את שלב בניית הגג, גג הרעפים המפואר. למעשה חתך מאוד מאוד עשיר ויוקרתי של גג. הגג כמו שאתם רואים, מתחיל…
קרא עוד ->
שלח הודעה
1
צריכים עזרה?
היי :)
איך אפשר לעזור?